poniedziałek, 8 października 2012

Dieta warzywna | Motywacja – klucz do sukcesu

Motywacja jest nieodłącznym elementem efektywnego odchudzania. Wiele osób rozpoczynających walkę ze zbędnymi kilogramami, jest przekonanych o dużej sile swojej woli, co w ich opinii przejawia się już samą decyzją o przejściu na dietę. Nie należy jednak zapominać, że motywacja nie jest cechą niezmienną, jej poziom może się wahać, dlatego tak istotne jest dbanie o nią i wzmacnianie jej, zwłaszcza w trakcie procesu odchudzania. 
Czym jest motywacja?

Motywacja w psychologii definiowana jest jako proces, który wyznacza kierunek działania i nastawiony jest na osiągnięcie konkretnego, oczekiwanego celu. Oczywiście nikt nie ma wątpliwości, że motywacja jest niezbędnym czynnikiem do tego by rozpocząć dietę. Decyzja o zmianie nawyków żywieniowych i trybu życia nie jest prosta, aby ja podjąć potrzebna jest ogromna determinacja i wizja celu jaki chce się osiągnąć. Bardzo ważne jest jednak to, by pamiętać, że motywacja jest niezbędna także w późniejszych etapach diety, która przecież jest często bardzo długotrwałym procesem, w trakcie którego mogą spotkać nas liczne kryzysy.

Kryzysowe momenty diety

Podczas stosowania diety wysoka motywacja jest niezbędna w kilku momentach. Są to:

Rozpoczęcie diety

W tym czasie zmieniasz większość twoich nawyków związanych z odżywianiem i uprawianiem sportów. To ciężki okres, tym bardziej, że wykształcenie nawyku zajmuje bardzo dużo czasu. W tym momencie musisz mieć motywację  nie tylko by zaprzestać stosowania starych wzorców zachowań, ale też wykształcić nowe.

Przestrzeganie harmonogramu diety

Kluczową kwestią jest nie odbieganie od zasad wyznaczonych przez dietetyka i trenera, które mają doprowadzić cię do sukcesu. Nawet najmniejsze odstępstwo może negatywnie wpłynąć na proces odchudzania. Nie oznacza to jednak, że jednorazowe zaniechanie stosowania programu diety automatycznie wyeliminuje Twoje szanse na sukces. Ważne jest jednak by szybko naprawić swój błąd. W takim przypadku motywacja jest niezbędna do tego by powrócić do dalszego przestrzegania zaleceń związanych z dietą.

Pokusy

Podczas diety z pewnością czyhać na ciebie będzie wiele pokus. To co dotychczas było codziennie spożywane teraz staje się „produktem zakazanym”, po który nie wolno sięgać. Motywacja jest tu potrzebna by wałczyć z automatyczne uruchamianymi reakcjami – wzbudzanymi np. na widok pysznego kawałka tortu.

Wszystkie te momenty wymagają bardzo silnej woli i wysokiego poziomu motywacji, chroniącymi przed powrotem do starych nawyków, nie pomagających osiągnąć wyznaczonego sobie celu..

Rodzaje motywacji ważne podczas diety

Podczas stosowania diety bardzo ważne są dwa rodzaje motywacji;

motywacja długoterminowa, czyli taka, która sprawia, że wyzwanie zostało podjęte, umożliwia ona stosowanie się do nowych nawyków w długim okresie czasu. U jej podstaw może leżeć na przykład chęć bycia zdrowym.

motywacja natychmiastowa – to typ motywacji niezbędny podczas momentów kryzysowych. Aby efektywnie zadziałać musi bardzo silnie oddziaływać na jednostkę. Na przykład podczas sięgania po kolejny kawałek tortu możesz wyobrazić sobie, że jego zjedzenie sprawi szybki przyrost kilogramów, które już udało ci się zrzucić i w związku z tym na nadchodzące przyjecie nie będziesz mogła założyć nowej sukienki.

Techniki wzmacniania motywacji

Motywacja jest czynnikiem indywidualnym, co oznacza, że inaczej działa u rożnych osób. Dlatego bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej motywacji do własnych preferencji osobowościowych. Najważniejsze typy to:

motywacja pozytywna

W tym przypadku motywujące są odniesione już sukcesy, sił dodaje nam przypatrywanie się jak inni osiągnęli to co znajduje się w zasięgu naszych planów. Osoby, które preferują taki typ wzmacniania nagradzają się za każde, nawet najdrobniejsze sukcesy.

motywacja negatywna

Jest to skupianie się na negatywnych konsekwencjach wynikających z niezrealizowania celu. Np. możemy myśleć o chorobach wiążących się z otyłością bądź o tym jak nieatrakcyjnie będziemy wyglądać w razie zaprzestania stosowania diety.

Klucz do sukcesu

Najistotniejszym aspektem, oprócz dobrania do siebie indywidualnego typu motywacji jest jej źródło. Motywacja powinna być wewnętrzna, pochodzić od Ciebie. Oznacza to, że podjęcie decyzji o odchudzaniu powinno być Twoim wyborem, wynikającym z Twoich potrzeb i pragnień. Jeśli źródła motywacji do odchudzania leżą na zewnątrz, np. czujesz presję otoczenia, bardzo prawdopodobne jest, że podjęty wysiłek zakończy się fiaskiem. Pamiętaj też, że zawsze należy wdrażać dietę stopniowo, zbyt drastyczne wprowadzanie nowych nawyków może prowadzić do silnej frustracji prowadzącej do porażki. Bardzo ważne jest też nieodkładanie wykonania wielu czynności na później, pamiętaj, że jak mawiał Mark Fisher, brytyjski polityk: „najlepszy czas na działanie jest teraz!”

Anna Bodnar
Źródło:
http://diety.wp.pl/artykul5221_Motywacja-klucz-do-sukcesu.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz